PASZPORTY BIOMETRYCZNE

Szanowni Państwo

Paszporty biometryczne weszły w życie 28 sierpnia 2006 roku.

Istotną zmianą było wprowadzenie do paszportów zabezpieczeń elektronicznych w postaci chipu z zakodowana informacją o posiadaczu paszportu. Wprowadzenie nowego wzoru paszportu, poza spełnieniem zobowiązań wynikających z członkostwa w UE, służy przede wszystkim zminimalizowaniu strat materialnych, jakie niesie ze sobą przestępczość związana z kradzieżą tożsamości i fałszerstwami dokumentów. Dokument ten podnosi także prestiż Polski na arenie międzynarodowej, ponieważ jest jednym z najnowocześniejszych w świecie.

Wydawanie paszportów z elementami biometrii wymagało zarówno zmian systemowych jak i organizacyjnych. Wszystkie punkty przyjmujące wnioski i punkty wydające spersonalizowane dokumenty zostały wyposażone w nowy sprzęt informatyczny z odpowiednim oprogramowaniem. Ze względu na ograniczone fundusze, jakie przeznaczone były na wprowadzenie biometrii, ponoszenie przez Skarb Państwa kosztów na oprzyrządowanie punktów wydawania paszportów, które wydawały rocznie najwyżej kilkaset dokumentów, było niemożliwe. W związku z tym wszyscy wojewodowie musieli wybrać optymalne rozmieszczenie punktów paszportowych tak, aby zapewnić wszystkim obywatelom możliwość uzyskania paszportu w ustawowym terminie. Jednocześnie należało zapewnić bezpieczeństwo systemu, a wszyscy przy nim zatrudnieni muszą spełniać wymogi ustawy o ochronie danych osobowych, czyli posiadać odpowiednie certyfikaty dopuszczenia do informacji niejawnych.

Poniżej znajdą Państwo najważniejsze informacje dotyczące paszportów. Zapraszamy serdecznie do korzystania z naszego PASZPORTOWEGO PORTALU INFORMACYJNEGO.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadzając paszporty biometryczne uzyskało dla jednego ze swych projektów realizujących to zadanie, pomoc finansową Unii Europejskiej pochodzącą ze środków FUNDUSZU SCHENGEN. Projekt ten realizowany był pod nazwą: „Paszport biometryczny dla obywateli polskich oraz polskie biometryczne dokumenty dla cudzoziemców”.

 

UE

 

 

Najważniejsze informacje >>

 

 

<< na górę strony

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

<< na górę strony